Tím pre Vašu zdravotnú starostlivosť

Keď ide o SM, zdravotná starostlivosť je skupinovou prácou

Ľudia s SM majú širokú škálu potrieb, od chodidiel až po oči, od fyzických až po emocionálne potreby.  Preto sa na poskytovaní koordinovanej starostlivosti o vás budú podieľať rozliční  zdravotnícki profesionáli.

Spočiatku je skľučujúce spoznávať všetky tie nové mená a tváre s ich rozličnými zameraniami. Dodá vám to však dôveru, že máte po ruke tím špecialistov, ktorí vám ponúknu podporu, keď ju potrebujete.

Aby ste  od svojho tímu dostali čo najviac, je dôležité poznať, kto sú jeho jednotliví členovia a čo robia. Tak získate výhodu v tom, že budete vedieť, čo vám môžu ponúknuť  – nakoniec to je predsa ich poslaním. Hoci nasledujúci zoznam nie je úplne vyčerpávajúci, uvádza profesionálov, s ktorými môžete prísť do kontaktu:

Kto vykonáva aký druh starostlivosti

Všeobecní lekári slúžia ako frontová línia pre takmer všetkých ľudí s SM. Sú to oni, ktorí vás odporúčajú na testy do nemocnice a ktorí môžu potvrdiť, či máte alebo nemáte príznaky potvrdzujúce SM. Všeobecní lekári sú zodpovední za vaše celkové zdravie, takže sú zvyčajne vaším prvým kontaktom,  keď sa necítite dobre. Sami budú liečiť bežné zdravotné problémy, pre špecializovanú liečbu vás odporučia k iným odborníkom.

Všetky tímy potrebujú svojho vodcu. Pre väčšinu ľudí s SM má vedúcu úlohu zdravotného tímu neurológ, ktorý koordinuje jednotlivých členov tímu tak, aby boli zdravotné potreby pacienta splnené. Neurológovia sú špecialistami na ochorenia nervového systému a sú tiež zodpovední za diagnostiku a liečbu SM. Medzi vami a vaším neurológom bude neustály kontakt, a pokiaľ budete trpieť relapsami, uvidíte ho častejšie.

Ako už meno napovedá, tieto sestry sú špecialistky na SM. Môžu vám i vašej rodine ponúknuť širokú škálu informácií, rád a podpory v praktickej i emočnej oblasti. Často budú vašou prvou kontaktnou osobou pri SM. Zistíte, že úzko spolupracujú s neurológom a spoločne koordinujú starostlivosť o vás.

Aby ste sa cítili dobre, je veľmi dôležité ostať zamestnaný, či už v práci, alebo doma. Mnohým môžu príznaky SM, ako napríklad veľká únava,  brániť v zmysluplnej činnosti. Úloha ergoterapeuta je poskytnúť praktické riešenia pri udržaní samostatnosti, produktivity a bezpečnosti doma alebo v práci. Docielia to tak, že si najskôr ohodnotia dôležitosť vašich potrieb, poradia, ako robiť veci inak alebo navrhnú, čo by ste mohli vykonať vo svojom prostredí, aby ste si uľahčili život i prácu.

Práca fyzioterapeuta je zhodnotiť váš pohyb a pohybové zdatnosti a poradiť vám ako ďalej. Na základe vašich schopností a obmedzení navrhne fyzioterapeut na mieru šitý program na udržanie a zlepšenie sily, koordinácie a rovnováhy. Môže vám tiež poradiť pri zvládaní bolesti, vyrovnaní sa s únavou a správnym používaním pomôcok na pohyb.

SM môže mať výrazný vplyv na  psychické a emotívne zdravie jedinca. Psychoterapeuti vám môžu pomôcť pri pocitoch strachu, depresie alebo strate a môžu vám pomôcť vyrovnať sa s nimi. Pomôžu vám tiež prejsť cez veľké rozhodnutia týkajúce sa SM; napríklad, ako to povedať ostatným ľuďom, ako správne pristupovať k liečbe a k vzťahom.

Psychológovia sú experti na to, ako funguje myseľ a vedia vám pomôcť vyrovnať sa s emočnými následkami života s SM.  Sú prizývaní aj na pomoc osobám, ktorým  SM ovplyvňuje správanie alebo pamäť.

Dietológovia a odborníci na výživu poskytujú informácie o úlohe jedla pri starostlivosti o zdravie a môžu vám pomôcť zdravo sa stravovať. Neexistuje žiadne jedlo alebo výživový doplnok, ktorý by mohol kontrolovať alebo liečiť symptómy SM. Vyvážená strava s vysokým podielom vlákniny a nízkym podielom tuku však môže pomôcť zredukovať únavu a zápchu a udržať primeranú telesnú hmotnosť. Dietológ vám tiež môže pomôcť, ak sa u vás vyskytnú problémy s prehĺtaním.

Problémy s rečou môžu narúšať schopnosť jedinca efektívne komunikovať. Odborníci na reč a jazyk sú školení, aby diagnostikovali, pomohli a liečili komunikačné problémy, ako aj problémy s prehĺtaním.

Oftalmológovia sú lekári, ktorí sa špecializujú na zrak a oči. U veľkej skupiny ľudí s SM je prvým symptómom, ktorý si všimnú, problém so zrakom – napríklad nemusia vidieť jasne, farby sa im môžu zdať rozdielne alebo môžu cítiť hlbokú, tupú bolesť, najmä pri pohybe očami. Takže oftalmológovia môžu zohrávať dôležitú úlohu v diagnostikovaní SM a môžu tiež poskytnúť poradenstvo tým, ktorí majú problémy so zrakom ako dôsledok SM.

Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku