SM časom

Ak už ste žili nejaký čas s SM

Ak žijete s SM dlhšie, je možné, že už ste prekonali začiatočný hnev a strach. Je ale stále veľmi ľahké podľahnúť frustrácii, najmä ak liečba nezaberá do takej miery, do akej by ste si predstavovali. Berte SM ako beh na dlhé trate, nie šprint. Je potrebné, aby ste boli silným a dali si dlhodobé ciele. Je veľmi dôležité, určiť si svoje ciele v živote aj v rámci liečby SM. Nájdite si spôsob, ako zostať aktívnym, zúčastňujte sa na činnostiach, ktoré vás tešia. Niekedy drobné činnosti, ako každodenná prechádzka, bicyklovanie alebo plávanie, môžu dokázať veľa.

Nezabudnite, že ste súčasťou väčšej komunity ľudí s SM. Napríklad mnohé organizácie zaoberajúce sa SM ponúkajú možnosti pre dobrovoľníkov, čo vám umožní dobre využiť vaše vedomosti a skúsenosti. Prežívanie skúseností s tými, ktorým práve diagnostikovali SM, umožnilo mnohým pacientom s SM získať pocit hrdosti, užitočnosti a uspokojenia. Tým, že budete aktívny vo vašej SM komunite, objavíte ďalší dobrý spôsob, ako ostať v centre diania a zároveň byť informovaný a motivovaný.

Ak vaša SM postupuje rýchlejšie

Ak vaša SM postupuje rýchlejšie a vy máte ťažkosti zvládnuť ataky, je dôležité komunikovať so svojím lekárom. Mnohí ľudia s SM žijú bežne dlhý život – väčšina ľudí s SM nakoniec ani neskončí s výrazným postihnutím. Je preto dôležité dôverovať svojmu lekárovi a komunikovať s ním pravidelne a otvorene o možnostiach liečby, ako aj iných aspektoch vášho ochorenia.

Zvládanie pokročilej SM môže byť výzvou. Aby ste sa o nej dozvedeli  viac, navštívte stránku niektorej z pacientskych organizácií, kde nájdete informácie so širokým okruhom tém vrátane liečby, možností starostlivosti, podporných skupín a materiálov, ktoré vám pomôžu určiť si ciele a zozbierať informácie, ktoré potrebujete.

Rozmýšľate nad zmenou liečby?

Niektorí ľudia časom zvažujú zmenu liekov na SM. Predtým, než uskutočníte akúkoľvek zmenu, je dôležité, aby ste sa pozhovárali o vašich starostiach s neurológom. Spýtajte sa ho na všetky možnosti, ktoré máte k dispozícii, a zvážte výhody a nevýhody zmeny.

Každá osoba prežíva SM rozdielne a iba vy viete, či je zmena správnym rozhodnutím. Takže zozbierajte informácie, všímajte si, čo robia ostatní ľudia, a prečo tak robia a porozprávajte sa s vaším lekárom.

Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku