Rodinný život

Jednou z najväčších výziev, s ktorou sa človek s SM stretne, je nájsť spôsob, ako najlepšie zorganizovať rodinné záležitosti.  Pre tých, ktorým SM len nedávno diagnostikovali, bola jednou z prvých otázok, ktorá ich napadla: Ako to poviem rodine a priateľom? Tí, ktorí s SM žijú už nejaký čas, sa môžu pýtať: Ako si udržím svoju samostatnosť a zároveň umožním svojim blízkym, aby mi pomohli?

Je potrebné si pamätať, že čeliť SM nie je ľahké ani pre vás, ani pre tých, ktorým na vás záleží. Dôverovať ľuďom pri stanovení diagnózy a voľba spôsobu, ako sa porozprávať s manželom alebo manželkou, deťmi a kolegami, môže vyvolať nadbytočný stres.

Je dôležité vnímať SM z inej perspektívy. Všetci vaši najbližší vás budú podporovať a budú chcieť vedieť, ako vám pomôcť. Rozhodnutie, kedy a ako sa podeliť o informáciu o vašom stave je dôležitým krokom k tomu, aby ste si vytvorili celkový plán zvládnutia SM.

Pomôže vám aj naučiť sa hovoriť o samotnom ochorení, o tom, čo sa deje vo vašom tele, ako sa dá s SM žiť a ako sa dá manažovať progresia. Pamätajte, že je to proces. Nemusíte poznať všetky odpovede hneď.

Porozumieť citom každého zúčastneného

Mnohé z pocitov, ktoré sa u vás dostavia, budú úplne bežné. Šok, smútok, hnev a strach sú typické reakcie po tom, ako sa dozviete diagnózu SM a mali by ste si dať nejaký čas na to, aby ste tieto pocity spracovali.

Súbežne s vami bude pravdepodobne aj vaša rodina prechádzať cez viacero z týchto pocitov a emócií. Je normálne, že majú o vás starosť, že budú mať strach z neznámeho a báť sa, že sa všetko v ich životoch zmení. Mladší členovia rodiny a deti budú mať starosť  o vaše zdravie, budú sa báť, že vaše ochorenie ovplyvní ich život a vzťah s vami. Partneri, deti a rodičia budú pravdepodobne cítiť ten istý strach z tejto neočakávanej zmeny ako vy.

Dobrou správou je, že sa to dá zvládnuť. SM často zomkne rodiny a posilní vzťahy. Neexistujú dvaja ľudia, ktorí by sa vyrovnali s SM rovnako, a toto sa týka aj rodín. Chvíľku potrvá, kým si zvyknete na nové okolnosti, buďte preto trpezlivý. Existuje predsa mnoho spôsobov, ako byť pozitívny.

Udržujte nepretržitú komunikáciu

Stres z vyrovnávania sa s SM je ohromujúci. Je normálne, že je ťažké hovoriť o vlastnej SM, ale priatelia a rodina sa môžu pri takomto rozhovore cítiť rovnako nepríjemne. Nie je ľahké hovoriť o vlastnom ochorení alebo diskutovať o veciach, ako sú snímky z magnetickej rezonancie a postup zneschopnenia. A keďže SM sa časom mení a je u každého jedinca rozdielna, sú témy, o ktorých sa ľahšie rozpráva dnes, ale ťažšie v budúcnosti.

Buďte čo najviac otvorený. Hovorte o ťažkých veciach a nájdite si niekoho, komu sa môžete zdôveriť. To, že sa budete báť niektorých tém alebo sa uzavriete voči niekomu, kto by vás mohol upokojiť, vám len skomplikuje proces vyrovnania sa s SM. Nájsť spôsoby, ako byť otvorený a úprimný vám pomôže vyrovnať sa s ochorením a rodine a priateľom poskytne pocit, že vás podporujú a pomáhajú vám.

Takže konfrontujte obavy, strach, mýty a mylné povery a realitu nažívania s SM. Čím viac toho zvládnete spolu, tým lepšie sa vám bude všetkým nažívať. Neváhajte a napojte sa na organizácie pracujúce s SM, kde nájdete viac podpory a informácií pre rodiny vyrovnávajúce sa s SM. Pokúste sa sami objaviť, že rozhovor vedie k novým nápadom a riešeniam.

Čo to pre mňa znamená:

  • SM môže byť veľkým šokom pre rodinu.
  • Buďte trpezlivý a dajte si sám sebe (i vašej rodine) čas na to, aby sa prispôsobili.
  • Pamätajte, že ľudia vám chcú pomôcť, usilujte sa preto nájsť spôsoby, ako im to umožniť.
Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku