Prehľad liečby SM

Žiaľ, neexistuje liek na úplné vyliečenie SM, ale existujú lieky, ktoré umožnia ľuďom s SM žiť lepšie:
  • Symptomatická liečba: lieky, ktoré vám pomáhajú zvládať príznaky SM, ako sú depresia, inkontinencia a bolesť.
  • Lieky modifikujúce ochorenie (z anglického DMD – disease modifying drugs): tieto lieky spomaľujú progresiu ochorenia, takže ľudia majú menej relapsov a pomalšiu progresiu ochorenia
Účinná látka Názov produktu
Alemtuzumab LEMTRADA
Dimetyl fumarát TECFIDERA
Fingolimod GILENYA
Glatiramer acetate COPAXONE
Interferon beta-1a AVONEX
Interferon beta-1a REBIF
Interferon beta-1b BETAFERON
Interferon beta-1b EXTAVIA
Kladribín MAVENCLAD
Natalizumab TYSABRI
Okrelizumab OCREVUS
Peginterferón beta-1a PLEGRIDY
Teriflunomid AUBAGIO
(zoradené  podľa abecedného poradia účinných látok)
 

Dôležité: Každá z dostupných vyššie uvedených terapií má svoje špecifické indikácie a nie je vhodná pre všetkých ľudí s SM. Váš lekár vám predpíše tú, ktorá je pre vás najlepšia. Pretože zvládnutie príznakov je pre prijateľný život s SM veľmi dôležité, voľba DMD je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré musí urobiť váš lekár. Aby si toto rozhodnutie uľahčil, položí vám niekoľko dôležitých otázok, na ktoré by ste mali byť pripravení odpovedať, ako napríklad:
  • Aké lieky na SM v súčasnosti užívate?
  • Aké lieky na SM ste užívali v minulosti?
  • Podstúpili ste injekčnú liečbu? Ak áno, ako hodnotíte túto skúsenosť?
Každý prežíva SM rozdielne, každý deň prináša nové výzvy a nové skúsenosti. Hoci už užívate nejaký druh liečby, je dôležité, aby ste pravidelne navštevovali vášho lekára alebo SM sestru. Ak treba, môžu vám upraviť vašu liečbu, odpovedať na otázky alebo vás informovať o najnovších objavoch v oblasti liečby SM. Nižšie uvedený zoznam vám pomôže nezabudnúť na informácie, ktoré by ste mohli prediskutovať s vaším lekárom.
  • Príznaky alebo relapsy. Je dôležité zaznamenať si príznaky alebo akékoľvek relapsy, ktoré sa objavia – mnoho ľudí s SM si preto píše denník alebo záznamy.
  • Manažovanie účinkov liečby. Povedzte svojmu lekárovi, ak vám liečba spôsobuje nejaké nepriaznivé vedľajšie účinky, najmä ak sa kvôli nim začnete vyhýbať liečbe.
  • Dodržiavanie pravidelnosti liečby. Je dôležité, aby ste sa liečili tak, ako vám to poradil lekár. Ak ste boli zaneprázdnení alebo ste jednoducho zabudli zobrať lieky, nezatajujte túto informáciu – je lepšie, ak o tom váš lekár alebo sestra vedia, aby vám mohli dať praktické rady alebo ponúknuť alternatívne možnosti liečby.
  • Návštevy u ďalších lekárov. Zaznamenajte si všetky návštevy lekára – či už ide o bežnú kontrolu zraku alebo o schôdzku s vaším všeobecným lekárom. Zaznamenajte si aj výsledok týchto návštev, najmä tých, na ktorých vám predpísali akékoľvek lieky.
  • Podpora. Môžete patriť medzi osoby, ktoré chcú byť súčasťou SM komunity, alebo sa radšej komunikácii s rovnako postihnutými ľuďmi vyhýbate. Nech sú vaše potreby podpory akékoľvek, uistite sa, že váš lekár vie, že máte problém so zvládaním SM a že by ste uvítali pomoc.
Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku