Novodiagnostikovaná SM

Tak ako príznaky SM môžu byť u každého rozdielne, tak aj každý inak reaguje na fakt, že mu bola SM diagnostikovaná.

Môžete sa cítiť neuveriteľne smutne, vystrašene, nahnevane. Môžete sa ľutovať. Môžete spochybňovať diagnózu. Niekto môže pocítiť úľavu, že konečne vie, čo mu jeho symptómy spôsobuje. Všetko sú to normálne reakcie pri diagnostikovaní SM.

SM je natoľko bežné ochorenie, že ľudia už o ňom aspoň raz počuli. Problémom je, že to, čo ste počuli, môže vo vašej predstave vytvoriť skreslený obraz, ktorý symbolizuje život obmedzený na vozíček. Nie div, že prvé pocity sú šok a pocit devastácie. Nech je pre vás útechou, že ľudia, ktorí trpia na SM, nesúhlasia s opisom SM v médiách – najmä v charitatívnych druhoch reklamy, ktoré zobrazujú najdramatickejšie a šokujúce aspekty ochorenia a majú za cieľ zvýšiť príspevky. Podľa nich takéto inzerovanie neposkytuje vierohodný obraz o SM a neukazuje ľuďom realitu.

Žiaľ, stanovenie diagnózy SM vám pravdepodobne tiež neposkytne stanovenie záveru, ktorý by ste možno hľadali. Ani vám nepovie, ako najlepšie postupovať. Mnoho novo diagnostikovaných ľudí sa cíti opustených a vzhľadom na nepredvídateľnosť tejto choroby ani neurológ nemôže odpovedať na všetky otázky o prognóze.

Na druhej strane nie je ojedinelé, že tí, ktorí sa predtým báli, že ich príznaky sú výsledkom nejakého smrteľného ochorenia, ako napríklad tumor na mozgu, pocítia úľavu, že ide o SM.  Pre niektorých len potvrdenie, že sú naozaj chorí, je úľavou. Nešpecifické ťažkosti môžu byť teraz pomenované a možno s nimi pri plánovaní života rátať.

Môže to vyznieť zvláštne, ale popieranie predstavuje efektívny spôsob, ako sa vyrovnať so začiatočnými stresujúcimi obdobiami po určení diagnózy. Popieranie vám môže na krátky čas poskytnúť úľavu, ale môže sa vám stať, že skončíte v tomto štádiu uväznený, čo vám potom môže stáť v ceste adaptácie na nové výzvy života s SM.

Akákoľvek je prvá reakcia, jedna vec je istá. Čím lepšie ste informovaný o SM v čase diagnózy, tým lepšie sa vám s ňou vyrovnáva. Prijatie SM neznamená prijatie porážky. Znamená to skôr, že máte dobrú pozíciu, aby ste našli o tomto ochorení všetko, čo môžete a začali znovu žiť váš život.

Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku