Intímne vzťahy

Budovanie vzťahov od partnera až k opatrovateľovi

Jednou z krutostí SM je, že sa často objaví  v skorom dospelom veku, práve pri vstupe do najproduktívnejších rokov, najmä keď si začnete formovať vzťah, vlastnú rodinu alebo postup vo vašej kariére.
Nie je prekvapujúce, že nepredvídateľný charakter tohto ochorenia vám môže zatiahnuť slučku okolo krku – a nielen vám, ale aj každému vo vašej blízkosti, kto sa musí s týmto stavom naučiť žiť.

Mimoriadne ťažké je to pre partnerov tých, ktorí majú SM a pre ktorých prevziať na seba úlohu opatrovateľa môže znamenať množstvo komplikácií v ich živote. Ľudia očakávajú, že budú poskytovať starostlivosť bábätkám, deťom a starým rodičom. Neočakávajú, že niekedy budú v role opatrovateľa chronicky chorého partnera, ich milenca v období, keď by mali začať spoločný život.

Našťastie to, že im je to nepríjemné ešte neznamená, že partneri sa dobre nevyrovnajú so svojou novou úlohou.

Je to pre partnera životná lekcia. Partneri by sa nemali umoriť, pretože nie sú nadľudia a niekedy sa môžu cítiť nahnevaní. Mali by si nájsť nejaký čas na seba a zamyslieť sa a identifikovať, že kým podporujú iných, aj oni sami niekedy môžu potrebovať podporu.

Sexuálne vzťahy

Je to asi posledná vec, o ktorej by ste chceli hovoriť, ale ak SM spôsobuje problémy aj v sexe, môže vyvolať veľký stres a nešťastie.

SM môže narušiť vnímanie vlastnej intimity rôznymi spôsobmi. Medzi prvé patria neurologické zmeny, ktoré priamo ovplyvňujú vaše sexuálne pocity a/alebo vaše sexuálne odozvy – ako znížené libido, zmenená citlivosť genitálií, znížené vaginálne zvlhčenie, problémy s erekciou a menej časté a menej intenzívne orgazmy – to všetko sú príklady priamych účinkov SM na sexuálnu aktivitu.

Potom sú tu ostatné, všeobecnejšie príznaky, ktoré takisto môžu narúšať sex – zvýšený pocit únavy, vaše svaly sú pocitovo tuhé alebo spastické,  môžete mať problémy s močovým mechúrom alebo tráviace ťažkosti, problémy s koordináciou alebo pociťujete stŕpnutie, alebo dyskomfort v iných častiach tela, takže  aj jemný dotyk vám môže spôsobovať bolesť. Nakoniec sú tu emočné faktory, ktoré ovplyvňujú vašu sexualitu – SM môže zmeniť váš pohľad na seba a znížiť sebavedomie tak, že sa budete cítiť menej sexy alebo menej atraktívny a môžete sa obávať, že vás odmietnu alebo budete od niekoho príliš závislý. Meniaca sa dynamika v rámci vzťahu môže tiež spôsobovať problémy – niekedy sa zamiešajú úlohy a ten, čo sa cíti lepšie, sa potom môže situovať viac do úlohy opatrovateľa ako do úlohy milenca, alebo sa bude vyhýbať sexu, aby neubližoval tomu, koho miluje.

Je jasné, že zo začiatku sa o týchto intímnych detailoch budete hanbiť hovoriť so svojím lekárom Sú to však práve odborníci, ktorí sa s vami môžu porozprávať a ukázať vám možnosti, ktoré vám umožnia udržať si zdravý sexuálny život. Ak považujete vaše sexuálne problémy len za ďalší príznak SM, s ktorým sa treba vyrovnať, mohlo by pomôcť, keby ste na vašej ďalšej prehliadke spomenuli aj túto tému. Možno by bolo dobré si dopredu premyslieť, ako popíšete váš problém (najmä slová, ktoré môžete použiť, keď máte hovoriť o vašich genitáliách).

Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku