Fakty o SM

Odhaduje sa, že sclerosis multiplex ovplyvňuje viac ako 2 milióny ľudí na svete a riziko, že sa u človeka prejaví, je v rámci celkovej populácie, 1 : 1000.

V súčasnosti neexistuje liek na SM, ale súčasné lieky dokážu viac, ako len riešiť symptómy SM – môžu zredukovať počet relapsov a spomaliť priebeh ochorenia.

SM ovplyvňuje každého inak a symptómy sa môžu objaviť a zase zmiznúť. Niektoré z najbežnejších príznakov sú necitlivosť, problémy s rovnováhou, skomolená reč, problémy s močením, problémy so stolicou, kognitívne ťažkosti, depresie, vyčerpanosť, rozmazané videnie a malátnosť.

Relaps, tiež známy ako vzplanutie alebo atak, je stav, keď sa symptómy u človeka zhoršia alebo sa objavia nové. Hoci relaps je dočasný, niekedy môže za sebou zanechať nové príznaky alebo spôsobiť permanentné zneschopnenie.

Mnoho ľudí s SM pokračuje v rozvoji svojich fyzických aktivít a športuje aj po stanovení diagnózy. Časom môže ochorenie človeka spomaliť a ovplyvniť jeho koordináciu. Pokiaľ však poznáte svoje obmedzenia, tak potom aj s SM môžete mať úžitok z fyzickej aktivity ako ktokoľvek iný. Jednou z vecí, na ktoré by si však ľudia s SM mali dať pozor, je vystavenie sa slnku a teplu. Môže to totiž zhoršiť ich príznaky. Tento účinok je síce dočasný a zvrátiteľný, ale vždy je dobré dávať si pozor pred slnkom a neprehrievať sa.

Áno, mnoho žien s SM si zakladá rodinu. Je však dôležité porozprávať sa so svojím lekárom, pretože niektoré lieky by sa pred alebo počas tehotenstva nemali užívať.

Ak je človek s SM v dobrom zdravotnom stave, tak môže darovať krv, neexistujú nejaké výraznejšie obmedzenia pri darovaní krvi u ľudí s SM.

Nie, SM nie je možné preniesť z jednej osoby na druhú. Spôsobuje ju kombinácia génov a určitých faktorov prostredia.

Optická neuritída je zápal jedného z očných nervov. Je často bolestivá a môže spôsobovať zahmlené videnie alebo stratu zraku v postihnutom oku. Je často prvým príznakom, ktorý človek pri SM zažíva. Zvyčajne sa zrak vráti do normálu sám od seba za 8 – 10 týždňov.

Share on facebook
Zdieľajte na Facebooku